آیا می توان حضرت معصومه (س) را دارای مقام عصمت دانست؟

ی, 02/31/1402 - 09:03
آیا می توان حضرت معصومه (س) را دارای مقام عصمت دانست؟
لقب معصومه (س) را براساس برخی از روایات، امام رضا (ع) به آن حضرت داده است و یقینا وجهی و حکمتی دارد و امام معصوم براساس واقعیت به این خواهرش از میان خواهران و برادران زیاد، این لقب را داده است.

عصمت دارای مراتبی است و رسیدن به رتبه و منزلتی از عصمت برای همه باز است و آن گناه نکردن و مطیع خداوند بودن است.

انجام واجبات و پرهیز از محرمات و عمل به مستحبات و دقایق اخلاقی و مراقبتهای ویژه مانند مداومت به نماز شب و دهها عمل مستحبی از جمله نیکوکاری و رسیدن به حال محرومان واعمال نیک و خیر که در سیره اهل بیت وارد شده است هرکس عمل نماید به درجاتی از عصمت راه خواهد یافت.

لقب معصومه (س) را براساس برخی از روایات، امام رضا (ع) به آن حضرت داده است و یقینا وجهی و حکمتی دارد و امام معصوم براساس واقعیت به این خواهرش از میان خواهران و برادران زیاد، این لقب را داده است.

قطعا با اعمالی که انجام داده است و مراتب معنوی و شأنیتی که پیش خداوند دارد به کسب این رتبه از ایمان که عصمت است نائل شده است.

برای رسیدن به رتبه های معنوی راه بسته نیست بلکه راه برای همه انسانها باز است؛ چنانکه معروف است معروف قاضی با تقید و پایبندی به سنت های رسول خدا(ص) به رتبه هایی از معنویت دست یافته بود.

درباره برخی از علما از جمله آیت الله خوانساری و آیت الله سید احمد شبیری زنجانی نیز گفته شده که در مراتبی از عصمت بودند ؛ چنانکه نقل شده از امام خمینی (ره) درباره عدالت حاج سید احمد زنجانی پرسیدند، ایشان فرمود: درباره عصمت ایشان باید تأمل کرد ؛ لذا درباره برخی از علما که مراقبت از گناه و مداومت از اعمال و تکالیف دین داشتند وصول به مراتب معنوی گزارش شده است ؛ لذا رسیدن به مراتبی از عصمت محال و غیر ممکن نیست .

حضرت معصومه (س) که با این لقب معروف است و این لقب به ایشان از سوی امام داده شده است قطعا مراتبی از عصمت برای این بانو حاصل گردیده است؛ لذا از این جهت هم می تواند برای بانوان اسوه باشد.

 

کرامات معنوی و فیوضات الهی

بدون تردید حرم ایشان و مرقدشان در قم مرکز کرامات بی شمار است که برخی از آنها محسوس و دیده شده است و ضبط ونگاشته شده و بسیاری هم نوشته نشده است.

هیچ تردیدی نیست که مرقدش دارای کرامات بزرگ خواهد بود به جهت این حدیث امام صادق ـ علیه السلام ـ فرمود: «وَ رُوِیَ عَنْ عِدَّةٍ مِنْ أَهْلِ الرَّیِّ أَنَّهُمْ دَخَلُوا عَلَی أَبِی عَبْدِ اللَّهِ ع وَ قَالُوا نَحْنُ مِنْ أَهْلِ الرَّیِّ فَقَالَ مَرْحَباً بِإِخْوَانِنَا مِنْ أَهْلِ قُمَّ فَقَالُوا نَحْنُ مِنْ أَهْلِ الرَّیِّ فَأَعَادَ الْکَلَامَ قَالُوا ذَلِکَ مِرَاراً وَ أَجَابَهُمْ بِمِثْلِ مَا أَجَابَ بِهِ أَوَّلًا فَقَالَ إِنَّ لِلَّهِ حَرَماً وَ هُوَ مَکَّةُ وَ إِنَّ لِلرَّسُولِ حَرَماً وَ هُوَ الْمَدِینَةُ وَ إِنَّ لِأَمِیرِ الْمُؤْمِنِینَ حَرَماً وَ هُوَ الْکُوفَةُ وَ إِنَّ لَنَا حَرَماً وَ هُوَ بَلْدَةُ قُمَّ وَ سَتُدْفَنُ فِیهَا امْرَأَةٌ مِنْ أَوْلَادِی تُسَمَّی فَاطِمَةَ فَمَنْ زَارَهَا وَجَبَتْ لَهُ الْجَنَّةُ قَالَ الرَّاوِی وَ کَانَ هَذَا الْکَلَامُ مِنْهُ قَبْلَ أَنْ یُولَدَ الْکَاظِمُ عَلَیْهِ السَّلَامُ» جمعی از اهل ری که از شیعیان بودند درمحضر امام صادق مشرف بودند وخود را معرفی کردند که ما از اهل ری هستیم ، امام شروع کرد از تمجید اهل قم وبه آفرین گفتن به آنان وذکر ویژگی های آن وآنرا حرم اهل بیت شمرد وعلت آنرا قبر شریف حضرت معصومه معرفی کرد ؛

در کلام دیگر فرمودند «تدخل بشفاعتها شیعتنا الجنه باجمعهم» با شفاعت او همه شیعیان ما وارد بهشت می‌شوند.

یکی از کرامات روشن حضرت که برای همه محسوس این است که پس از دفن این بانو در قم در پرتو توجهات و فیوضات حضرت فاطمه معصومه ـ علیها السلام ـ علوم اسلامی در این شهر رشد و گسترش بی نظیر در طول تاریخ یافته و عالمان بزرگی در دامن معنویت این بقعه مطهر و آسمانی تربیت شده هر یک از عالمان تربیت شده در فضای معنوی شهر قم در هر نقطه از ایران و جهان استقرار یافته اند. نور علم و معنویت را در آن منتشر کرده و بذر علم و تقوی را در دل شیفتگان علم و تقوی نهاده اند. به نحوی که شعاع نورشان تا قیامت درخشش خواهد داشت.

حضرت فاطمه معصومه ـ علیها السلام ـ با فضایل و کرامات محسوس مشتاقان علم و علمای بزرگ را مورد لطف و توجه قرار داده و هیچ حاجتمندی از لطف آن حضرت محروم نبوده است.

باب کرامت و بخشش امامت از سوی آن بانوی الهی نیز پیوسته در حال تربیت نفوس کریم است. هر یک از ابعاد شخصیتی آن بانوی مقدس برای دانشمندان یک ویژگی و برتری بخشیده است.

درباره کرامات آن بانوی گرامی مراجع عظام و طلاب علوم دینی خاطرات و تجارب ذی قیمتی دارند که اگر تمام آنها به دقت ثبت شود هزاران اوراق را طلایی خواهد کرد.

در خصوص سخن معروف امام کاظم (ع) در مود حضرت معصومه (س) که فرمودند پدرش به فدایش و اینکه پیامبر هم چنین سخنی در مورد حضرت فاطمه(س) بیان کردند چه چیزی باعث شده این تعبیر در مورد حضرت معصومه(س) بیان شود؟

گروهی از مسلمانان از راهی دور به قصد دیدار مولایشان امام کاظم (ع) آمده بودند. وقتی به مدینه رسیدند، خستگی در تن هایشان باقی ماند؛ چون شنیدند که سرورشان موسی‏ بن‏ جعفر علیه‏السلام به سفر رفته است. پرسش‏هایی که داشتند بر کاغذی نوشته به فاطمه معصومه علیهاالسلام دختر گرامی آن مولا سپردند.

فردا روز که به عزم بازگشت به وطن و خداحافظی، باردیگر به منزل امامشان آمدند، آن حضرت هنوز از مسافرت برنگشته بود، اما حضرت معصومه پاسخ سوالات را نوشت و به آنها داد. آنان شادمانْ مدینه را ترک کردند. در اثنای راه، حضرت موسی‏بن‏جعفر علیه‏السلام را دیدند و همه ماجرا را برایشان باز گفتند. حضرت چون پاسخ پرسش‏ها را دید، موجی از شادی در دلش هویدا شد و سه بار فرمود: «پدر به فدای چنین دختری باد».

این شبیه سخنی است که پیامبر(ص) به دخترش فاطمه (س) فرمود ؛ این گزاره ها این پیام را دارد که منزلت علمی ومعنوی حضرت معصومه همانند مادر عزیزش حضرت زهرا (س) است؛ چنانکه او اسوه والگو برای همه است حضرت معصومه نیز الگو وسرمشق است ؛ در عفت و حجاب وعلم و عبادت ؛ چنانکه گفته شده پس از ورود به قم در محلی ساکن شد ودرآنجا به عبادت مشغول شد تا روز رحلت ؛این محل در شهر قم (بیت النور) موجود و مورد احترام است.

 

زیارت حضرت معصومه (س)

امام رضا ـ علیه السلام ـ که در ایران حضور داشت بر اساس برخی از روایات در قم حضور یافته و قبر خواهر کریمه اش را زیارت و نحوه زیارت وبرخی از آثار و برکات آن را به برخی از اصحاب خاص تبیین فرموده، نظیر روایتی که سعد قمی از امام نقل کرده که هر کس او را (معصومه) با شناخت و معرفت زیارت کند، پاداش معنوی آن معادل بهشت است.

افزون برآن قضیه است که از آیه الله العظمی مرعشی از پدر بزرگوارشان نقل نموده که متوسل شده برای یافتن قبر حضرت فاطمه (س) در مکاشفه ای به ایشان الهام وگفته شده اگر می خواهید قبر فاطمه را زیارت کنید به زیات فاطمه دختر موسی بن جعفر در قم مشرف شوید.

در روایت دیگر نیز گفته شده است هرکس فاطمه معصومه را زیارت کند ثوابش بهشت است.

حقیقت این است که حرم این بانوی بزرگ گوشه ای از بهشت در نقطه ای از زمین است اگر قدر آن شناخته شود .

 

رابطه حضرت معصومه (س) و امام رضا (ع) چطوری بوده و چقدر میتونه الگوی برای جامعه امروز ما باشه؟

ارتباط معنوی بین این دو خواهر وبرادر وجود دارد ؛ ضمن اینکه هر دو از یک مادر هستند خانم نجمه مادر هردو بزرگوار است؛ ارتباط دیگر اینکه هنوز بیش از ده سال از عمر شریف حضرت معصومه نگذشته بود که پدر بزرگوارش را از دست می‌دهد و تحت تربیت امام رضا ـ علیه السّلام ـ برادر بزرگوارش قرار می‌گیرد که با اقامت اجباری امام رضا ـ علیه السّلام ـ در خراسان، حضرت معصومه ـ سلام الله علیها ـ برای زیارت برادرش از مدینه به مقصد خراسان حرکت می‌کند و وقتی به شهر ساوه می‌رسند بیمار و رنجور شده و به قم منتقل می‌شوند و مدت ۱۷ روز در قم و در سرای موسی بن خزرج به عبادت مشغول شده و بعد رحلت می‌فرمایند.

 

قدرشناسی وجود مقدس

در مرحله اول مردم ایران به وجود مرقد این بانوی بزرگ افتخار کنند و قدر این مکان معنوی را بشناسد وحرمت نگهدارند وبه زیارت این مرقد و بزرگداشت او بکوشند در مرحله بعدی هم اهل قم باید بدانند که امام صادق (ع) قرنها پیش به آنان آفرین گفته و تشویقشان کرده است؛ باید این رتبه استثنائی را قدر دانست.

نخبگان علمی ساکن قم واهل فرهنگ و فرهنگ مداران قم و علما و طلاب و دانشجویان خارجی وایرانی که افتخار زندگی در جوار مرقد این کریمه اهل بیت را دارند اولین مخاطب این تشویق هستند.

باید پیام امام صادق (ع) را که قرنها پیش داده است درک کنند ومصداق تشویق باشند و در ترویج و تبلیغ پیام اهل بیت(ع) در جهان ونجات مردم دنیا از تاریکی و جهل بکوشند.

در حدیثی دیگر ذکر شده «لولا القمیین لضاع الدین» اگر اهل قم نبودند و زحمات طاقت فرسا و وسیع آنان در راه نشر علوم وفرهنگ اهل بیت نبود، دین خدا از بین می رفت.

این روایت درباره هیچ گروه جمعیتی دیده نشده است ؛ منظور از اهل قم علما و بزرگان ومحدثین و مردم متدین قم هستند که علما با قلم و بیان و عمل و مردم و تجار و بازاریان و کسبه با عمل و اطاعت از فرامین شریعت دین را زنده داشته اند.

بدون شک و تردید همه اینها از برکات و امتیازات وجود با برکت حضرت معصومه (س) هست.

چنانکه در تاریخ بوده اند افرادی که تاجر بودند از قم در ترویج مکتب اهل بیت کوشیده اند و هنوز نیز هستند.

سخن دیگر اینکه بانوان ایرانی برای درک منزلت حضرت معصومه (س) و تقدیر از جایگاه آن بانوی اسلام و تشکر از ساحتش از آن حضرت تأسی و سرمشق بگیرند و از عفت و تهجد (شب زنده داری) وعبادتش الگو گرفته و به آن حضرت اقتدا کنند تا از این بلاها وآسیبهای اجتماعی فرزندان وخانواده خود را نجات دهند .

 

منبع : مرکز مطالعات و پاسخ‌گویی به شبهات (حوزه‌های علمیه)

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

افزودن دیدگاه جدید

Restricted HTML

  • تگ‌های HTML مجاز: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.