رکن اساسی محله اسلامی مسجد است/نیاز به یک بازتعریف در کارکرد مساجد داریم

Submitted by sharifi on چ, 02/28/1401 - 08:21
حجت‌الاسلام محمدی شاهرودی:
جانشین مسئول نمایندگی ولی فقیه در سازمان بسیج مستضعفین گفت: رکن اساسی محله اسلامی مسجد است. در تمدن نوین اسلامی هم اگر محوریت را با مسجد قرار ندهیم، قطعا این تمدن به جایی نمی‌رسد.

حجت الاسلام محمود محمدی شاهرودی، جانشین مسئول نمایندگی ولی فقیه در سازمان بسیج مستضعفین در نشست طرح‌نامه تحقق محله اسلامی، رکن اساسی محله اسلامی را مسجد عنوان کرد و گفت: در تمدن نوین اسلامی هم اگر محوریت را با مسجد قرار ندهیم، قطعا این تمدن به جایی نمی‌رسد.


حجت‌الاسلام محمدی شاهرودی زیرساخت تمدن نوین اسلامی را مسجد دانست و گفت: متاسفانه در نظام جمهوری اسلامی علی‌رغم اینکه دستگا‌ه‌های متعدد در این حوزه وجود دارند، هم‌افزایی لازم اتفاق نیفتاده که خلاء مدیریت راهبردی مساجد را نشان می‌دهد.


جانشین مسئول نمایندگی ولی فقیه در سازمان بسیج مستضعفین گفت: اگر در حوزه مساجد این هم‌افزایی میان دستگاه‌های مختلف وجود نداشته باشد، با مشکلات جدی مواجه خواهیم شد.


وی ادامه داد: ۴۲ درصد مساجد ما خوشبینانه فعال است؛ درحالی که حوزه‌ها و نهاد‌های مختلفی در این حوزه باید فعال باشند، و متاسفانه گاهی این نهاد‌ها با هم هماهنگ نیستند و دلیل این عدم فعال بودن مساجد هم شاید همین باشد. پس کسی باید متولی باشد تا همه این دستگاه‌ها را د رکنار هم قرار دهد.


حجت‌الاسلام محمدی شاهرودی با بیان اینکه تا کسی امام جماعت نشده باشد، درد امام جماعت را نمی‌تواند درک کند، افزود: اگرچه در جا‌هایی کار‌هایی انجام شده، اما این کار‌ها کامل نیست و نتوانسته نظر همه را تامین کند.


جانشین مسئول نمایندگی ولی فقیه در سازمان بسیج مستضعفین، ساماندهی فعالیت‌های مساجد، اولویتی دانست که باید در دستور کار قرار بگیرد؛ چرا که اگر این فعالیت‌ها در یک مسیر قرار بگیرد، می‌تواند مهمترین تحول فرهنگی را در جامعه رقم بزند.


به گفته وی، ما بیشترین ابزار فرهنگی را در کشور داریم، اما کار فرهنگی موفقی را در کشور شاهد نیستیم، و یکی از دلایل آن، این است که جزیره‌ای عمل می‌شود. پس نیاز به یک بازتعریفی در کارکرد مساجد است.


حجت‌الاسلام محمدی شاهرودی معتقد است که بعدکارکردی، می‌تواند منجر به نزدیکی ارگان‌ها دستگاه‌های مرتبط با هم می‌شود، چرا که همه می‌خواهیم از این فضای معنوی که وجود دارد، برای انقلاب و اسلام، کار فرهنگی انجام دهیم.

جانشین مسئول نمایندگی ولی فقیه در سازمان بسیج مستضعفین گفت: نکته بسیار مهمی که باید مدنظر قرار بگیرد، این است که ما خودمان هم از ظرفیت‌های همدیگر خبر نداریم.