تهیه آثار نقش روحانیت در دفاع مقدس توسط بسیج طلاب و روحانیون

Submitted by sharifi on د, 11/04/1400 - 09:58
مسئول دفتر نمایندگی ولی‌فقیه در سپاه البرز:
مسئول دفتر نمایندگی ولی‌فقیه در سپاه امام حسن مجتبی (ع) استان البرز گفت: باید در حوزه تولید محتوا، نهادینه کردن فرهنگ دفاع مقدس و ایثار و شهادت در جامعه و اثربخشی در بین مردم بیشتر تلاش کنیم.

حجت‌الاسلام والمسلمین علیمراد یوسفی، مسئول دفتر نمایندگی ولی‌فقیه در سپاه امام حسن مجتبی (ع) استان البرز امروز در نشست با مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس استان که در این اداره کل برگزار شد، اظهار داشت: فعالیت در حوزه دفاع مقدس از نظر ساختاری و تشکیلاتی بر عهده این اداره کل است اما بی‌شک خارج از ساختار و تشکل، ترویج تفکر دفاع مقدس و ایثار و شهادت بر عهده همگان است.

Image removed.

وی تأکید کرد: همه ما وظیفه داریم در راستای ترویج این تفکر تلاش کنیم و باید همه توان و تلاش خود را برای شناساندن فرهنگ غنی دفاع مقدس بکار گیریم تا در روز قیامت شرمنده شهدا نباشیم. باید در حوزه تولید محتوا، نهادینه کردن فرهنگ دفاع مقدس و ایثار و شهادت در جامعه و اثربخشی در بین مردم بیشتر تلاش کنیم که این امر همت و همکاری همه دستگاه‌های اجرایی را می‌طلبد.

حجت‌الاسلام والمسلمین یوسفی افزود: باید محتواهایی تولید شود که خروجی و اثربخشی لازم را در جامعه داشته باشد و مردم با شرایط حاکم بر آن زمان آشنا شوند نه اینکه برای بازگو کردن واقعیت‌های دوران دفاع مقدس برای نسل امروز، مجبور به بیان استدلال‌های متفاوت شویم. امروز بسیاری از واقعیات دوران جنگ برای نسل جوان قابل باور و ملموس نیست و پذیرش آن‌ها دشوار است بنابراین باید از ابزارهایی برای انتقال تجربیات و خاطرات دفاع مقدس به جوانان استفاده شود که به آن ها علاقه دارند.

وی تأکید کرد: همه ما باید تمام تلاش خود را بکار گیریم تا بتوانیم از معارف دانشگاه بزرگ دفاع مقدس بهره‌مند شویم؛ دانشگاهی که هنوز هم می‌توانیم از فارغ‌التحصیلان آن بدین منظور استفاده کنیم اما اگر خدای ناخواسته روزی برسد که از وجود این افراد محروم شویم، نمی‌دانم چطور باید این کوتاهی و خلأ را جبران و معارف دفاع مقدس را به نسل‌های بعدی منتقل کنیم. تا زمانی که عمر داریم باید در این راستا تلاش کنیم زیرا بعدها پشیمانی فایده‌ای نخواهد داشت.

مسئول دفتر نمایندگی ولی‌فقیه در سپاه استان البرز با اشاره به آمار متفاوت تعداد شهدای استان که از سوی نهادها و ادارات مربوطه ارائه می‌شود، افزود: من معتقدم خیلی نباید به دنبال این اعداد و ارقام باشیم. ملاک باید این باشد که هر جا بازماندگان و وابستگان درجه یک شهدا حضور و سکونت دارند، باید سرکشی و خدمات‌رسانی و تجلیل از آن‌ها صورت گیرد زیرا این امر وظیفه و تکلیفی بر عهده ماست. به نظرم باید طبق همین آمار و ارقام به‌دست‌آمده عمل کنیم البته این آمار باتوجه به محل سکونت خانواده های شهدا متغیر است .

حجت‌الاسلام والمسلمین یوسفی بیان داشت: در خصوص آموزش درس آشنایی با دفاع مقدس در دوره‌های عقیدتی سپاه نیز مشکلی وجود ندارد، مسئولان عقیدتی برنامه‌ریزی‌های لازم را بدین منظور انجام دهند. ما از بهره‌مندی از برکات دفاع مقدس در برنامه‌های مجموعه سپاه و بسیج بسیار خرسند می‌شویم.

وی عنوان کرد: مقرر شده بخشی تحت عنوان روایتگری به سین برنامه‌های این مجموعه افزوده شود تا راویان دفاع مقدس بتوانند به‌عنوان بخشی از سین اصلی و ثابت برنامه‌ها مطالب تأثیرگذار و آموزنده‌ای را ارائه دهند که پیام‌های خوبی نیز با آن‌ها منتقل خواهد شد. مجموعه روابط عمومی سپاه امام حسن مجتبی (ع) استان البرز در حال انجام پیگیری‌های لازم در این زمینه است و در این راستا آماده همکاری با تمام دغدغه مندان هستیم.

حجت‌الاسلام والمسلمین یوسفی از برگزاری کنگره ملی شهدای روحانی در اوایل اسفندماه در شهر قم خبر داد و ادامه داد: اکنون در حال جمع‌آوری بخشی از اخبار، آمار، اطلاعات و آثار شهدا هستیم تا بتوانیم نمایشگاهی را در آنجا برپا کنیم. در همه شهرستان‌ها در کل کشور، نه فقط در استان البرز فضاسازی شهری به سمت تبلیغ این کنگره بزرگ است و خطبای نماز جمعه و سخنرانان پیش از خطبه‌ها نیز به این مهم خواهند پرداخت. امید است بخشی از آثار ماندگار این حرکت، در بخش‌های مختلف جامعه نهادینه شود.

مسئول دفتر نمایندگی ولی‌فقیه در سپاه استان البرز در پایان ضمن تشکر و قدردانی از زحمات مجموعه اداره کل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس این استان در ساخت موزه و مرکز فرهنگی دفاع مقدس اظهار داشت: ما نیز از هیچ تلاشی در این زمینه فروگذار نخواهیم کرد و با تمام توان در خدمت این مجموعه هستیم. بسیج طلاب نیز پس از برگزاری کنگره شهدای روحانی، نسبت به تهیه آثار نقش روحانیت در دفاع مقدس برای نمایش در مرکز فرهنگی دفاع مقدس اقدام خواهد کرد.