تکلیف امروز روحانیت انقلابی و بسیجی

دوشنبه, 09/01/1400 - 11:47
حجت الاسلام و المسلمین علی شیرازی، جانشین سازمان عقیدتی سیاسی وزارت دفاع؛
تکلیف امروز روحانیت انقلابی و بسیجی
تکلیف روحانیت انقلابی و بسیجی آشنا نمودن مردم با ارزش های اسلامی و انقلابی و با مبانی انقلاب اسلامی و خط امام و ولایت است.

حجت الاسلام و المسلمین علی شیرازی در نوشتاری به مناسبت گرامیداشت هفته بسیج، به تکلیف امروز روحانیت انقلابی و بسیجی پرداخته است:

روحانیت در عصر کنونی بر جایگاه پیامبران بزرگ الهی تکیه زده و به عنوان مربی انسان ها باید در سیر صعودی به مقام نفس مطمئنه برسد و تا آن جا بالا رود که به مرتبه قاب قوسین او ادنی شرفیاب شود و در چهره عرفای نام آوری مانند عارف کامل و عامل برجسته مرحوم حاج شیخ حسنعلی نخودکی ظهور و بروز نماید.

آن عارف و دانشمند بزرگ، طریقت خویش را بر سه پایه استوار می دید:

۱. غذای حلال؛

۲. توجه به نماز و حضور قلب در هنگام نماز؛

۳. بیداری قبل از اذان صبح .

آیت الله حق شناس می فرمود : اولین مرحله از سفر الی الله ، سحر خیزی است . آب حیات درون تاریکی شب به دست می آید.

آیت الله بهجت ، این عارف عامل کامل می فرمود : بزرگان وقتی می خواستند مطلبی و فیضی را از خداوند بگیرند ، از شب و سحر استفاده می کردند.

امام حسن عسکری ( ع ) می فرمایند : سفر الی الله جز به احیای شب طی نمی شود.

مرحوم شیخ رجبعلی خیاط ، بزرگ عارف عصر ما می فرمود: در بیداری سحر و ثلث آخر شب آثار عجیبی است . هر چیزی را که بخواهید از گدایی سحرها می توان حاصل نمود.

با همین گدایی های سحر و شب زنده داری و نماز شب می توان به مقام و منزل متقین دست یافت.

دقیقا با همین نگاه، امام عارفان و حکیم متاله انقلاب اسلامی، بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران به روحانیون و حوزه های علمیه می فرمایند : تقوا را ، تقوا را ، تقوا را نصب العین خود قرار بدهید، فضلا، طلاب علوم دینیه، تقوا، تقوا، تنزیه نفس، مجاهده با نفس.

عارف عامل و دانشمند برجسته، امام خامنه ای نیز بر همین اساس به روحانیون و طلاب می فرمایند: از لحاظ معنوی باید خودتان را بسازید، هم از لحاظ اخلاقی ، هم از لحاظ تهذیب، هم از لحاظ تدین، هم از لحاظ پای بندی و تقید به فرائض و نوافل و تلاوت قرآن .

آیت الله آسید علی آقای قاضی بزرگ، این عارف معروف می فرمود: بر شما باد به قرائت قرآن کریم در شب با صدای زیبا و غم انگیز ، پس آن نوشیدنی و شراب مومنان است.

اولین تکلیف روحانیت انقلابی و بسیجی، همین خودسازی و سحر خیزی و شب زنده داری و رسیدن به مقام نفس مطمئنه و راضیه است. رسیدن به مقام تقوا و ورع است؛ و بزرگان معرفت واقفند که منزل ورع از مقام تقوا بالاتر است.

دومین تکلیف روحانیت انقلابی و بسیجی، مخاطب شناسی است.

امام عارفان، خامنه ای عزیز می فرماید : اگر می خواهید تبلیغ خوب بکنید، از قبل مخاطب خودتان را انتخاب کنید. می خواهید با جوان ها حرف بزنید ...

هم باید با کودک حرف زد، هم با نوجوان، هم جوان، هم دانشجو، هم دختر، هم پسر، هم زن و هم مرد.

نباید از کودک و نوجوان غافل شد . نباید از کار فکری بر روی ذهن جوان غافل شد . باید با روحیه انقلابی و جهادی به سراغ آموزش و پرورش و دانشگاه و مدارس علمیه رفت . باید به هر ورزشگاه و مرکز فرهنگی سر زد و نسل جوان را با دین و اعتقادات دینی و اخلاق اسلامی و معنویت و احکام شرعی و بصیرت سیاسی آشنا کرد .

امیر سخن ، عارف بی نظیر ، حکیم و طبیب جامعه بشری ، حضرت علی ( ع ) در نامه ۳۱ نهج البلاغه می آورند : پس در آغاز تربیت ، تصمیم گرفتم تا کتاب خدای توانا و بزرگ را همراه با تفسیر آیات، به تو بیاموزم، و شریعت اسلام و احکام آن از حلال و حرام ، به تو تعلیم دهم .

تکلیف روحانیت در عصر کنونی و در زمان حاضر علاوه بر آشنایی با قرآن و نهج البلاغه و صحیفه سجادیه و با دعا و مناجات ، آشنا کردن مردم با سبک زندگی اسلامی و زندگی بدون تشریفات و ساده و آشنا ساختن پدر و مادر و جوانان با ازدواج آسان و با فرزند آوری است.

تکلیف روحانیت انقلابی و بسیجی آشنا نمودن مردم با ارزش های اسلامی و انقلابی و با مبانی انقلاب اسلامی و خط امام و ولایت است.

تکلیف امروز روحانیت انقلابی و ‌ولایی ، دعوت مردم به اسلام ناب محمدی ( ص ) و به معنویت و تقوا و اخلاص و تواضع و ایثارگری، با گفتار و عمل است.

امام خمینی ( ره ) می فرمودند:

۱. تکلیف ما این است که با اعمال خودمان ، با گفتار و رفتار خودمان اسلام را ترویج کنیم.

۲. امروز آبروی اسلام ... بسته به اعمال روحانیین است، روحانیین که مربی انسان ها هستند ، به جای انبیاء نشسته اند.

۳. روحانی باید طوری باشد که مردم وقتی او را دیدند، به یاد رسول خدا بیفتند.

امام خامنه ای عزیز می فرمایند : جامعه روحانیت ، دین و اخلاق و معنویت را ، با عمل و زبان خود در جامعه بپراکند و همه دل ها را متوجه معنویت و دین و اخلاق کند.

ایشان همچنین می فرمایند : شما روحانیون باید درس اخلاق بگویید ، درس اخلاق سیاسی هم بگویید ، درس اخلاق و معنویت هم بگویید ، تحلیل سیاسی هم بدهید.

امروز تکلیف سنگین دیگری هم بر دوش روحانیت انقلابی و بسیجی است.

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

افزودن دیدگاه جدید

Restricted HTML

  • تگ‌های HTML مجاز: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
کد امنیتی
اگر شما یک بازدید کننده انسانی هستید و یک ربات نیستید به چالش و آزمون زیر پاسخ دهید.