ارتباط با مسئول سازمان

این مطلب ۳۸۷ بار خوانده شده
علمی پژوهش بسیج طلاب ارائه می دهد

ماجرای مسلمان و شیعه شدن پروفسور برلون توسط آیت الله میلانی

پروفسور برلون :تنها زمانی که انسان ، شاکله ی وجودی خود را بدون این که بتواند برای دیگران نقش بازی کند ، نشان می‌دهد ، در حالت به هوش آمدن است و بنده دیدم که این آقا (یعنی آیت الله العظمی میلانی) ، تمام وجودش محو خدا بود

روش بولوَن مشهور به پروفسور برلون از مسیحیان مسلمان‌ شده ی بلژیکی است که در مرقد خواجه ربیع (مشهد مقدس،ایران) مدفون است .

پروفسور بولوَن برای عمل جراحی معده ی آیت الله العظمی سید محمد هادی میلانی به ایران آمد . برلون پس از عمل ، زمانی که وی در حال به هوش آمدن بود ، از مترجم خواسته بود عباراتی که وی در حین به هوش آمدن می‌گوید را برایش ترجمه کند ، معلوم شد آیت الله العظمی میلانی در آن هنگام ، قسمت هایی از دعای ابوحمزه ی ثمالی را خوانده‌ است و پس از این جریان بود که برلون ، اسلام آورد و شیعه ی دوازده امامی شد … !

وقتی از وی دلیل این کار و اقدامش پرسیده شد ، گفت : « تنها زمانی که انسان ، شاکله ی وجودی خود را بدون این که بتواند برای دیگران نقش بازی کند ، نشان می‌دهد ، در حالت به هوش آمدن است و بنده دیدم که این آقا (یعنی آیت الله العظمی میلانی) ، تمام وجودش محو خدا بود ، در آن لحظه به یاد اُسقف کلیسای کانتربری افتادم که چندی پیش در همین حالت و پس از عمل در کنارش ایستاده بودم و دیدم که او ترانه‌ های کوچه بازاری جوانان آن روزگار را زمزمه می‌کند … !!! در آن لحظه بود که فهمیدم حقیقت ، نزد کدام مکتب است » . وی وصیت کرده بود که در شهر محل دفن آیت الله العظمی میلانی (یعنی مشهد مقدس،ایران) دفن شود . پیکر پروفسور برلون اکنون در مرقد خواجه ربیع در مشهد مقدس ، دفن است . . .

پرفسور روش بولون (Roch Boulvin  ) متولد ۱۹۱۲ میلادی در یکی از مستعمرات فرانسه بود که تحصیلات خود در رشته پزشکی را از ۱۹۳۶ در دانشگاه بروکسل بلژیک آغاز نمود. وی در سال ۱۹۵۵ بنا بر دعوت وزارت دربار ایران به مشهد آمد و با توجه به قرارداد آستان قدس رضوی با ایشان از مردادماه ۱۳۳۴ با مبلغ ۱۰۰۰ دلار به مدت ۳ سال در بیمارستان امام رضا (علیه السلام) بعنون رئیس بخش جراحی مشغول خدمت شد که این قرارداد بعدها تمدید شد بطوری که ۱۵سال ریاست بخش جراحی بیمارستان امام رضا (علیه السلام) را برعهده داشت. مطالعات عمده بولون درباره کیست هیداتیک، سل اعضای مختلف، بیماری کیسه صفرا و مجاری صفرا و زخمهای معده و اثنی عشر بود.

از شاگردانی که جراحی عمومی را در نزد پرفسور بولون فرا گرفته اند می توان به دکتر یوسف اهرابی نژاد، پروفسور مهدی بنایی، دکتراحمد اصفهانی زاده، دکترمهدی لطفی، دکتر امیرشیبانی، دکتراکبر رفیعی، دکتر یغمایی، دکتر حسین شاهوردیانی، دکتر توحیدی، دکتر افشین، دکتر توکلی زاده، دکتر ابطحی، دکتر خسرو آروند، دکتر عظیمی، دکتر نصیری، دکتر صدری، دکتر عامریون و دکتر محمد شاهین فر اشاره کرد. حضور پروفسور بولون در بیمارستان امام رضا (علیه السلام)  از این جهت مهم و حائز اهمیت بود که  جراحی نوین برای  نخستین بار در ایران انجام می شد.

بولون بارها در بیمارستان محل کارش و بویژه در بخش مسلولین، شاهد شفا گرفتن بیماران سل از دست مبارک امام رضا (علیه السلام)  بود. در یک نوبت پرستاری می گفت : بیماری در رویا به محضر امام رضا (علیه السلام)  شرفیاب شده و شفا یافته بود، پرفسور بولون همراه با بیمار شفا یافته منقلب شده بود و می گریست. تکرار اینگونه موارد و فضای معنوی مشهد مقدس باعث انقلاب روحی پرفسور بولون و تشرف وی به دین مبین اسلام شد. این اتفاق در اواخر عمر وی واقع شد و نام  عبدالله را برای خود انتخاب کرد. وی سرانجام در ۱۴ مرداد ماه  ۱۳۴۸ بر اثر سکته قلبی درگذشت و در ضلع شرقی آرامگاه خواجه ربیع به خاک سپرده شد.

نظر دکتر شاهین فر

دکتر شاهین فر از پزشکان قدیمی بیمارستان امام رضا در مورد دکتر بلون و حضورش در بیمارستان امام رضا در مصاحبه ای می گوید:

چه شد که از جراحان خارجی دعوت شد تا به مشهد منتقل شوند ؟

در آن زمان دکتر سالاری که سن بالایی داشت فوت کردند ، در جلسه ای که با دکتر اسدی رئیس بیمارستان گذاشته شد ، دکتر اسدی فرمودند((من  در آلمان دوستی دارم که تازه فارغ التحصیل شده اند ))‌ و همین امر باعث شد تا پروفسور “روش بولون”  به مشهد سفر کند و از آنجا بود که جراحی نوین در مشهد پایه گذاری شد و دکتر بولون رئیس بخش جراحی شد و کار جراحی من هم از آنجا شروع شد.ایشان برای بیماران پرونده تشکیل می‌داد و می‌گفت که شرح حال بعد از عمل بیماران را در آن ثبت کنند. بعد از این هم، نتیجه‌های علمی خود را از این پرونده‌ها استخراج می‌کرد و این نتایج علمی را در مجله‌ای در بلژیک چاپ می‌کرد.

گفته می شود که دکتر بولون قبل از مرگش مسلمان شده این صحت دارد ؟
بله . من هم حدود ۱۷ سال با او همکار بودم. خیلی کارهای برجسته‌ای انجام دادیم که حتی از دانشگاه تهران جلو افتادیم. عمل‌هایی را هم که انجام می‌دادیم، بهتر از تهران بود. حتی در سال ۱۳۳۶ به پاریس رفتم و حدود یک سال، در آنجا ماندم تا اطلاعات بیشتری را در زمینه پزشکی کسب کنم؛ ولی دیدم ما هیچ‌چیز از آن‌ها کم نداریم. تمام عمل‌هایی که آن‌ها انجام می‌دهند، ما هم انجام می‌دهیم. به جز عمل مغز و قلب که ما امکانات آن را در اینجا نداشتیم. پروفسور هم از آنجا که تخصصش نبود، دست به این کار نزد. یعنی ما در پزشکی خیلی پیشرفت کردیم.

دکتریوسف اهرابی نژاد،پروفسور مهدی بنایی، دکترتوکلی زاده،دکترامیرشیبانی، دکتراکبررفیعی،دکتر یغمایی، دکترحسین شاهوردیانی،دکتر توحیدی،دکترافشین ، دکترابطحی،دکتر خسرو آروند ، دکتر عظیمی، دکترنصیری،دکترصدری ، دکتر احمد اصفهانی زاده،دکتر مهدی لطفی، دکتر عامریون و. . . از شاگردان پروفسور بولون بودند.

پروفسور بولون اواخرعمر مسلمان شده و اسمش را عبدالله نهاد. او سرانجام بر اثر سکته قلبی در۱۴ مرداد ماه   ۱۳۴۸ فوت کرد و درضلع شرقی خواجه ربیع به خاک سپرده شد.

 

اخبار صفحه اصلی: 

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.