ارتباط با مسئول سازمان

این مطلب ۳۲۳ بار خوانده شده
سطری چند از علمی پژوهشی بسیج طلاب

به بهانه دوم مرداد سالروز ارتحال استاد اخلاق و عرفان آیت الله حق شناس تهرانی

مرحوم آیت الله میرزا عبدالکریم حق شناس از عرفا و نوادر عصر حاضر در سیر و سلوک بود که برخی از شاگردان مکتب عرفانی ایشان همچون ذاکر اهل بیت مجید بنی جمالی در جبهه های حق علیه باطل به درجه رفیع شهادت نائل آمدند .

میرزا عبدالکریم حق‌شناس تهرانی (۱۲۹۸-۱۳۸۶ش) از عارفان و اساتید اخلاق در تهران. وی متولد تهران بود و در درس سید محمد حجت کوه‌کمری، سید محمدتقی خوانساری و امام خمینی شرکت کرد. عرفان و علوم عقلی را از محمدعلی شاه‌آبادی و میرزا مهدی آشتیانی آموخت. حق‌شناس به اصرار آیت‌الله بروجردی به تهران رفت و تا آخر عمر به تدریس و تربیت طلاب و عامه مردم در این شهر پرداخت. او در سال ۱۳۸۶ش در تهران درگذشت و در حرم عبدالعظیم حسنی دفن شد.

زندگی‌نامه

میرزا عبدالکریم در سال ۱۲۹۸ش در تهران متولد شد. پدرش علی نام داشت که یکی از صاحب‌منصبان فرمانداری تهران بود و از این رو به علیخان شهرت داشت. نام خانوادگی‌شان ابتدا صفاکیش بود، اما سال‌ها بعد برای رفع مشکل سربازی به حق‌شناس تغییر نام داد. پدرش در دوران طفولیت عبدالکریم فوت کرد و سرپرستی او تا سن ۱۵ سالگی بر عهده مادر بود.[۱]

درگذشت

حق‌شناس در ۱ مرداد ماه سال ۱۳۸۶ش در سن ۸۸ سالگی پس از یک دوره بیماری ریوی در تهران درگذشت. پیکر وی به سوی حرم عبدالعظیم حسنی تشییع و به خاک سپرده شد. در پیام تسلیت آیت‌الله خامنه‌ای، این روحانی، فردی پرهیزکار و پاک‌نهاد معرفی شده که حق بزرگی بر گردن همه مشتاقان معارف اسلامی دارد.

تحصیلات

عبدالکریم تحصیلات ابتدایی و مقدمات را نزد شیخ محمد رضا تنکابنی آموخت و سپس به قم رفت تا از محضر دیگر اساتید نظیر سید محمد حجت و سید محمدتقی خوانساری در دروس فقه و اصول استفاده کند. مدتی نیز نزدامام خمینی فقه و اصول آموخت و در بحث اخلاق هم مراوداتی با ایشان داشت. وی عرفان را نزد شاه آبادی و بخشی از علوم عقلی را نزد میرزا مهدی آشتیانی گذراند.

حق‌شناس افزون بر زبان عربی به زبان‌های فرانسه و انگلیسی هم مسلط بود و اجازه اجتهادش را از سید ابوالقاسم خویی، سید محمد حجت، شیخ عبدالنبی عراقی و محمدعلی شاه‌آبادی دریافت کرد.

آشنایی با امام خمینی

حق‌شناس در همان کلاس‌های درس آیت‌الله شاه‌آبادی با امام خمینی آشنا شد و در همان اوایل به دیدار ایشان رفت و از او اجازه ورود به کلاس فلسفه‌شان را گرفت. علاقه حق‌شناس در این دوران به امام خمینی آن‌قدر زیاد شد که هر روز خودش را زودتر به نماز جماعت در مدرسه فیضیه می‌رساند تا بتواند در صف جماعت کنار او بنشیند و با او هم‌کلام شود. گاهی او و امام خمینی با هم به تهران می‌آمدند و میرزا عبدالکریم در یکی از این سفرها، او را با شیخ محمدحسین زاهد آشنا کرد.

عزیمت به تهران

حق‌شناس پس از وفات شیخ محمدحسین زاهد تهرانی معروف به زاهد نفت فروش به خلاف میل باطنی و با تأکید و دستور آیت‌الله بروجردی در سال ۱۳۷۲ق به تهران رفت تا برای حل مشکلات دینی و امور شرعی در مسجد امین الدوله حضور یابد. او تا پایان عمر در این شهر در جهت تربیت اخلاقی جوانان، اهل علم، طلاب و کسبه فعالیت کرد. حق‌شناس مدتی نیز ریاست مدرسه فیلسوف‌الدوله و سپهسالار قدیم (مدرسه عالی شهید مطهری) را بر عهده داشت و در آن به تدریس مکاسب و کفایه در فقه، اصول و منظومه سبزواری در حکمت پرداخت. از جمله شاکردان مبرز ایشان می توان آیت الله جاودان از اساتید بنام اخلاق در تهران را نام برد . ایشان در زمان دفاع مقدس هم شاگردانی همچون شهید مجید(داوود)بنی جمالی تقدیم انقلاب اسلامی نمود .

پیام تسلیت مقام معظم رهبری (حفظه الله) به مناسبت ارتحال ایشان

بسم الله الرحمن الرحيم
    
    درگذشت عالم رباني و اخلاقي مرحوم آيت الله آقاي حاج ميرزا عبدالكريم حق شناس رحمت الله عليه را به بازماندگان محترم و ارادتمندان ايشان تسليت عرض مي كنم. اين روحاني پرهيزكار و پاك نهاد به خاطر تربيت جوان هاي مومن و معرفت جوي در طول ده ها سال، حق بزرگي بر گردن همه مشتاقان معارف اسلامي دارد و اميد است بركات ناشي از نفس پاك و موثر ايشان همواره مستدام شود. خداوند روح مطهر او را با اوليائش محشور فرمايد.
    
    سيد علي خامنه اي

تألیفات

برخی از آثار حق شناس عبارت است از::

رساله‌ای در ارث زوجه
تقریرات فقه حجت کوه کمره‌ای
تقریرات اصول آیت الله خوانساری
تقریرات آیت‌الله بروجردی.

گرد آوری :

مسعود حیدری

اخبار صفحه اصلی: 

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.