ارتباط با مسئول سازمان

این مطلب ۱۳۲۳ بار خوانده شده
مسئول دفتر رهبرمعظم انقلاب در قم:

راه آیت الله هاشمی شاهرودی در عرصه فقه ادامه یابد

عضو مجلس خبرگان رهبری بر لزوم افزایش فعالیت و ادامه مسیر آیت الله هاشمی شاهرودی در زمینه فقهی در موسسه دایرة المعارف فقه اسلامی بر مذهب اهل بیت(ع) تاکید کرد.

حجت الاسلام والمسلمین محمود محمدی عراقی، امروز در مراسم معارفه رئیس جدید مؤسسه دائرة المعارف فقه اسلامی بر مذهب اهل بیت(ع) در قم گفت: به برکت نظام مقدس جمهوری اسلامی این آرزوهای هزار ساله لباس عمل پوشید است.

وی افزود: با یاری خداوند حوزه علمیه مقدسه قم به این حد از غنا و باروری رسیده است که می‌ تواند مکتب اهل بیت(ع) و اسلام ناب محمدی را با قوی ترین و عالی ترین بیان فنی و تخصصی به جهان بشریت و تشنگان این مکتب آسمانی ارایه کند.

عضو مجلس خبرگان رهبری بیان کرد: در طول تاریخ متناسب با هر دوره ای دائره المعارف هایی نوشته شده است؛ در زمینه فقه، کسی منکر دائره المعارف بودن جواهر نیست؛ در خصوص علم رجال و حدیث نیز کتبی چون بحارالانوار نوشته شده، ولی نکته مهمی که جدید و نو است، سبک جدید دایرة المعارف نویسی است.

وی گفت: این شیوه در گذشته سابقه نداشته که به شکل الفبایی و با مداخل گسترده به جمع آوری مطالب علمی بپردازند؛ این کار نیازمند کار جمع گسترده ای در یک مؤسسه بزرگ است و علت تأخیر این اقدام که سبب شده فقه شیعه به دنیای معاصر معرفی نشود همین بحث بوده است.

حجت الاسلام والمسلمین محمدی عراقی با ذکر این مطلب که به برکت جمهوری اسلامی چنین مسأله ای امکان پذیر شده است، تصریح کرد: اهمیت این مساله زمانی مشخص می شد که جلدهای دایره المعارف منتشر می شد و بسیاری از نویسندگان از این نکته تاسف می خوردند که چرا این اثر زودتر از این منتشر نشده بود.

وی گفت: مؤسسه دائرة المعارف فقه اسلامی بر مذهب اهل بیت(ع) با عنایت رهبر معظم انقلاب و زحمات گسترده مرحوم حضرت آیت الله هاشمی شاهرودی فعالیت خود را آغاز کرده و امروز در میانه راه قراردارد.

مسئول دفتر مقام معظم رهبر در قم، با اشاره به پیام عمیق مقام معظم رهبری به نخستین کنگره علمی تخصصی دائره المعارف فقه اسلامی تصریح کرد: با گذشته ۲۸ سال، این پیام خط مشی آینده این مؤسسه را مشخص کرد؛ رهبر معظم انقلاب معرفی فقه و کشاندن آن به مجموعه های جهانی و مطالعات حقوقی مراکز علمی جهان را خدمتی به علم و دانشمندان دانستند.

حجت الاسلام والمسلمین محمدی عراقی یادآورشد: رهبر معظم انقلاب بیان کردند که احوال شخصیه، فقه اسلامی و از جمله فقه شیعی در طول قرن ها مورد بهره برداری قرار نگرفت ولی پس از جمهوری اسلامی فقه شیعه یکسره در معرض عالم است.

وی تصریح کرد: رهبر انقلاب همیشه به پیشروی در همه عرصه تاکید دارند و در این زمینه نیز تاکید دارند که تعداد موضوعاتی که در معرض پاسخگویی فقه قرار می‌ گیرد به همین نسبت افزایش یافته و تطبیق موضوع با عناوین کلی در فقه، کاری مهم و راهی دراز است و نسبت به طی این مسیر تاکید فراوان دارند.

عضو خبرگان رهبری با بیان این مطلب که نسبت به مذاهب دیگر اسلامی تأخیر داشته ایم، یادآورشد: مطمئنا این استحکام و اتقان و دقتی که در فقه اهل بیت(ع) وجود دارد در هیچ مذهب و مکتبی و نظام حقوقی در دنیا وجود ندارد.

وی افزود: درست است که حوزه و فقه و علمای شیعه توانسته  این مسیر را به این قدرت طی کند، ولی باید این را ثابت کنید این دایره المعارف و موسوعه عظیم، اندیشمندان بی طرف که در دنیا کم نیستند در آینده نسبت به کمال و بار زیاد علمی فقه شیعه به درستی داوری خواهند کرد.

نماینده رهبری در این نشست، با ذکر این مطلب که بعد از رحلت آیت الله هاشمی شاهرودی ثلمه ای بزرگ در این زمینه ایجاد شد گفت: پس از رحلت ایشان این کار باید ادامه پیدا می‌ کرد و باید فقیهی بزرگ این حرکت بزرگ را عهده دار می‌ شد؛ خوشبختانه مدیر جدید مؤسسه دائره المعارف از فقهای برجسته تحصیل کرده در قم و نجف است، که امیدواریم بتواند در این میسر کوشا و تلاش گر باشد.

وی با بیان این مطلب که حجت الاسلام والمسلمین سید علیرضا حائری از شاگردان ممتاز فقیه متفکر شهید صدر بوده است بیان کرد: وی در این مسئولیت بار و وظیفه بسیار سنگینی را بردوش گرفته است و امیدواریم با اجرایی کردن اسناد بالادستی مؤسسه بتوانند فعالیت های این مؤسسه را به سرانجام برسانند.

وی در پایان گفت: البته تحقق اساسنامه این مؤسسه نیازمند کار شبانه روزی و عاشقانه است، زیرا فعالیت های این موسسه اجرایی و اداری نیست؛ این مجموعه باید از اساتید و فحول و عالمان حوزه استفاده کند.

اخبار صفحه اصلی: 

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.