ارتباط با مسئول سازمان

این مطلب ۱۴۴۵ بار خوانده شده
رئیس دانشگاه مذاهب اسلامی در جمع خبرنگاران:

همایش «آسیب شناسی پایان نامه های علوم انسانی- اسلامی» برگزار می شود

حجت الاسلام والمسلمین مختاری گفت: نخستین همایش ملی «آسیب شناسی پایان نامه ها و رساله ها در حوزه علوم انسانی- اسلامی» با همکاری ۳۰ دانشگاه با حضور روسا، معاونان و جمعی از اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی، نمایندگان مجلس، روز چهارشنبه ۸ اسفند برگزار می شود.

حجت الاسلام والمسلمین محمدحسین مختاری در نشست خبری «نخستین همایش ملی آسیب شناسی پایان نامه ها و رساله ها در حوزه علوم انسانی- اسلامی» که ظهر امروز در سالن اجتماعات دانشگاه مذاهب اسلامی تهران برگزار شد، با اشاره به تاکیدات مقام معظم رهبری در جمع دانشجویان و طلاب حوزه علمیه قم مبنی بر تولید ایده و فکر، نظریه پردازی، به ویژه در حوزه علوم انسانی اسلامی، گفت: رهبر انقلاب همیشه بر این موضوع تاکید داشتند که نخبگان و طلاب و دانشجویان باید به نظریه پردازی و ارائه ایده های جدید بپردازند و آن را به مخاطبان برسانند.

رئیس دانشگاه مذاهب اسلامی ادامه داد: یک اثر مکتوب باید حاوی پیام های نوین باشد و حرفی تازه برای مخاطبان خود داشته باشد و اگر به پرداختن و شرح و نقد نظرات دیگران اکتفا بشود آن هم مفید است اما پیام جدیدی ارائه نمی‌دهد.

وی افزود: جامعه علمی باید پویا و پر نشاط باشد و در جهت پیشرفت علمی حرکت کند و این مسئولیت بر دوش نخبگان از حوزویان و دانشگاهیان است.

حجت الاسلام والمسلمین مختاری ادامه داد: در غرب؛ در حوزه علوم انسانی بیشتر از علوم دیگر کار کرده اند و هر اثری که از آنان می‌خوانیم سوژه و ایده ای جدید به ما منتقل می‌کند. اینکه ما در محتوا به آنان نقد داریم بحث دیگری است اما آنها در حوزه روش شناسی و متولوژی قوی کار کرده اند‌ اما متاسفانه در ایران بخش زیادی از آثار تکرار مکررات است و گاهاً سرقت ادبی و علمی انجام شده است.

رئیس دانشگاه مذاهب اسلامی با اشاره به لزوم ارتباط گیری دانشجویان با اساتید بازنشسته و باتجربه علمی زیاد، گفت: این اساتید با اینکه بازنشسته اداری شده اند، اما همچنان مشغول نوشتن و ارائه ایده جدید هستند و مقام معظم رهبری نیز همواره به حوزویان تاکید فرموده اند که با توجه به اقتضائات جامعه، مطالب جدید و کاربردی به مردم ارائه بدهند.

حجت الاسلام والمسلمین مختاری تصریح کرد: نخستین همایش ملی «آسیب شناسی پایان نامه ها و رساله ها در حوزه علوم انسانی- اسلامی» با همکاری ۳۰ دانشگاه و با حضور روسا، معاونان و جمعی از اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی، نمایندگان مجلس، روز چهارشنبه ۸ اسفند برگزار می شود و فلسفه برگزاری این همایش هموار کردن راه برای آسیب شناسی پایان نامه ها و پرداختن به ایده ها و نظریات جدید در قلمرو انسان یعنی فرد و جامعه است.

وی افزود: در این همایش ۱۳۰ مقاله، ۲۵ مصاحبه و ۲۰ مورد سفارش مقاله داشته ایم. از سوی دیگر ذیل برنامه های همایش و در جلسات افتتاحیه سه پنل ارایه می شود که پنل اول «بایسته های پژوهش»، پنل دوم «کاربست پژوهش و علوم انسانی اسلامی» و پنل سوم «اخلاق پژوهش و حقوق مالکیت معنوی» نام دارد که به صورت همزمان برگزار می شود.

 حجت الاسلام والمسلمین مختاری در پایان با طرح این پرسش که «ریشه این معایب در حوزه تحقیقات اعم از دانشگاه و حوزه چیست؟»، گفت: پیشنهاد ما به مجلس شورای اسلامی یا شورای عالی انقلاب فرهنگی آن است که قانونی در این مورد وضع شود و جلوی این سرقت های ادبی گرفته شود. هر کس برای خود حقی دارد، در کشوری که در آن شعائر ما پیروی از دین و کتاب و سنت با محوریت اخلاق است چنین وضعیتی پسندیده نیست.

 

خبرنگار: فاطمه اسماعیلی/حوزه نیوز

اخبار صفحه اصلی: 

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.