ارتباط با مسئول سازمان

این مطلب ۱۷۱۶ بار خوانده شده
مدیر حوزه علمیه مازندران:

بساط استعمارگری در ایران با نقش آفرینی علمای دین جمع شد

بسیج طلاب :مدیر حوزه علمیه مازندران با بیان این که روحانیت همواره نقش تأثیرگذار و مهمی در معادلات سیاسی و اجتماعی داشته است، گفت: روحانیت همواره در عرصه ها و صحنه های مختلف نقش مرجعیت و هدایت را در جامعه عهده دار بوده است.

به گزارش خبرنگار بسیج طلاب ، حجت الاسلام والمسلمین ابوالقاسم طاهری، مدیر حوزه علمیه مازندران در مراسم تجلیل از مقام علمی انقلابی آیت الله نظری خادم الشریعه و گرامیداشت یاد و خاطره آیت الله هاشمی رفسنجانی که در مسجد جامع ساری برگزار شد با اشاره به نقش علما و فقهای دینی در طول تاریخ اسلام، گفت: علما و بزرگان دینی در دوران غیبت ادامه دهندگان راه و مسیر ائمه معصومین(ع) هستند.

 

وی با اشاره به این که خط هدایتی که دوران رسول گرامی اسلام آغاز شد و ائمه معصومین(ع) طلایه دار آن حرکت بودند، هدایت امت به سوی خداوند متعال و کمال بود، افزود: این حرکت مستمر در طول تاریخ اسلام ادامه مسیر پیامبر و ائمه معصومین(ع) بود.

 

استاد حوزه علمیه مازندران با بیان این که حرکت روحانیت در طول تاریخ استمرار حرکت ائمه معصومین(ع) بوده است، خاطرنشان کرد: پس از دوران نبوت و امامت در دوران غیبت پرچم هدایت جامعع اسلامی بر عهده علما و روحانیت است.

 

مدیر حوزه علمیه مازندران با اشاره به این که در دوره های تاریخی مختلف شخصیت های بزرگی همچون شیخ صدوق، شیخ مفید، سید مرتضی، سید رضی، شیخ طوسی و دیگر علما و فقهای زمان برای حراست از دین تلاش ها و از خودگذشتگی های بسیاری انجام دادند، گفت: اگر میرزای شیرازی در آن مقطع حساس فتوا صادر نمی کرد دیگر چیزی از استقلال و عظمت پیروان مکتب اهل بیت(ع) باقی نمی ماند و ایران آن دوران به مستعمره انگلیس تبدیل می شد.

 

حجت الاسلام والمسلمین طاهری افزود: با آن فتوای تاریخی میرزای شیرازی بساط استعمارگری و طومار انگلیسی ها در کشور ایران جمع شد و به زباله دان تاریخ فرستاده شد.

 

وی با بیان این که انقلاب مشروطه از نظر حد و اندازه چیزی در حدود انقلاب اسلامی بوده است، تصریح کرد: در جریان نهضت ملی شدن صنعت نفت نیز این نهضت عظیم با رهبری روحانیت آگاه به نتیجه رسید.

 

مدیر حوزه علمیه مازندران با اشاره به این که در دوران پهلوی، حکومت آن دوران کشور را دو دوستی در اختیار آمریکا، انگلیس و صهیونیست ها قرار داده بودند، خاطرنشان کرد: در همان مقاطع بود که علما و فقهای دینی به رهبری امام خمینی(ره) در سال ۴۱ نهضت مبارزه علیه رژیم را آغاز کردند.

 

حجت الاسلام والمسلمین طاهری با بیان این که در دوران غیبت پرچم هدایت امت به دست علما و روحانیت سپرده شده است، تصریح کرد: علما و بزرگان دینی علیرغم همه سختی ها و مشکلات دوران ها، هیچ گاه دست از دفاع از دین برنداشتند.

 

عضو شورای حوزه علمیه مازندران با اشاره به این که نقش علما و بزرگان دینی در دفاع از اسلام و انقلاب در تاریخ خاطرنشان کرد: علمای دینی هیچ گاه در برابر انحراف ها سکوت نکردند و همواره با اقتدار در برابر توطئه دشمنان ایستادگی کردند.

 

وی با بیان این که روحانیت همواره نقش تأثیرگذار و مهمی در معادلات سیاسی و اجتماعی داشته است، افزود: روحانیت همواره در عرصه ها و صحنه های مختلف نقش مرجعیت و هدایت را در جامعه عهده دار بوده است.

 

حجت الاسلام والمسلمین طاهری با بیان این که در جریان پیروزی انقلاب نیز علما و روحانیت پیشگام مبارزه علیه رژیم طاغوت بودند، تصریح کرد: رهبری، روشنگری و آگاهی بخشی روحانیت عامل مهمی در پیروزی نهضت انقلاب بود.

 

مدیر حوزه علمیه مازندران با اشاره به این که رژیم دو هزار و ۵۰۰ ساله شاهنشاهی به دست روحانیت شیعه سرنگون شد، خاطرنشان کرد: اگر نقش آفرینی و حضور در صحنه علما و روحانیت نبود انقلاب اسلامی به پیروزی نمی رسید.

 

وی با بیان این که نقش رهبری و مرجعیت روحانیت زمینه پیروزی نهضت و استقرار نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران را فراهم کرد، بیان داشت: روحانیت در تاریخ تنها قشری بوده که توان به جنبش درآوردن توده های مردم را داشته است.

 

حجت الاسلام والمسلمین طاهری با اشاره به این که همه مردم در کنار علما و روحانیت در پیروزی انقلاب سهیم بودند، خاطرنشان کرد: علما و روحانیان هم قبل و هم بعد از پیروزی انقلاب اسلامی در صحنه و میدان حضوری چشمگیر و اثرگذار داشتند.

 

استاد حوزه علمیه مازندران با بیان این که یکی از مهم ترین عوامل پیشبرد و پیروزی انقلاب اسلامی به صحنه آوردن توده مردم بوده است، بیان داشت: هیچ قشری همانند روحانیت توان به صحنه آوردن مردم را نداشته است.

 

وی همچنین به نقش تأثیر گذار شخصیت هایی همچون آیت الله نظری خادم الشریعه در همراهی با امام راحل در دوران نهضت انقلاب اشاره کرد و گفت: شخصیت مبارزی همچون آیت الله نظری در دوران نهضت امام و پس از پیروزی انقلاب همواره در دفاع از انقلاب، نظام و رهبری پیشگام بودند.

 

مدیر حوزه علمیه مازندران با بیان این که روحانیت مازندران از اول آغاز نهضت انقلاب در صحنه دفاع از اسلام و انقلاب حضور داشتند، خاطرنشان کرد: امروز نیز این قشر اثرگذار جامعه اسلامی در صحنه دفاع از دین و انقلاب حاضر هستند.

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.