حجت الاسلام تویسرکانی: اکثریت طلاب زیر خط فقر زندگی می‌کنند/ دولت با استفاده از بسیج، مشکل «زاینده رود» را برطرف کند

س, 09/09/1400 - 13:48
حجت الاسلام تویسرکانی: اکثریت طلاب زیر خط فقر زندگی می‌کنند/ دولت با استفاده از بسیج، مشکل «زاینده رود» را برطرف کند
مسئول سازمان بسیج اساتید، طلاب و روحانیون با بیان اینکه اکثریت طلاب زیر خط فقر زندگی می‌کنند، گفت: دولت با استفاده از بسیج، مشکل «زاینده رود» را برطرف کنند.

حجت الاسلام محمدرضا تویسرکانی، مسئول سازمان بسیج اساتید، طلاب و روحانیون در گفتگو با خبرگزاری بسیج اظهار داشت: در دوم آذر سال ۵۸ حضرت امام خمینی دستور تشکیل بسیج مستضعفین، شجره طیبه ای که منشاء خیر و برکت است را صادر کردند که امروز ۴۲ سال از عمر آن سپری می شود. به تعبیر امام راحل، عرض و طول بسیج، عرض و طول کشور است؛ اولین قشری که در بسیج تشکیل شد، قشر دانشجو و طلبه بود که امام راحل هم از این دو قشر را نام می برند که امروز نام سازمانی آن، سازمان بسیج اساتید، طلاب و روحانیون است.

حجت الاسلام تویسرکانی با یادآوری اینکه امروز این سازمان بالغ بر ۱۲۰ هزار نفر عضو دارد، تصریح کرد: ۶۲ هزار نفر از این تعداد را خواهران طلبه در سطوح مختلف تشکیل می دهند و حدود ۶۰ هزار نفر را طلاب برادر تشکیل می دهند که این تعداد کارشان عمدتاً کارهای هدایتی و بصیرتی، خدمت رسانی و حضور در گروه‌های جهادی است.
وی با یادآوری خدمات این قشر در ایام مبارزه با کرونا، به حضور اعضای این قشر از بسیج در سازمان‌ها و در کنار بیماران کرونایی اشاره کرد و افزود: در اموری که مردم جرأت حضور نداشتند، مثل تغسیل و تدفین اموات کرونایی، این عزیزان حضور پرشور داشتند و در همین ایام شهدایی را از این قشر تقدیم کردیم.
حجت الاسلام تویسرکانی با تاکید برحضور پرشور طلاب بسیجی در خدمات رسانی ایام کرونا، به فعالیت های این قشر در فضای مجازی هم اشاره کرد و گفت: امروز هزاران طلبه بسیجی در فضای مجازی در تلاش هستند و رصد فضای مجازی، استخراج شبهات پمپاژ شده در فضای مجازی و پاسخ به آن، روشنگری و تولید محتوا، از جمله فعالیت های طلاب بسیجی در این عرصه است.
مسئول سازمان بسیج اساتید، طلاب و روحانیون با اشاره به جلسات با افرادی از حوزه علمیه و برخی از دوستانی که در ظرفیت سازی برای حضور روحانیون بسیجی در فضای مجازی مسئولیت دارند، تصریح کرد: عمده کار طلاب بسیجی در سه عرصه هدایتی، معرفتی و اعتقادی و باورهای دینی، روشنگری و بصیرت افزایی، و خدمات رسانی به مردم در قالب گروه‌های جهادی، مومنان بر مساعدت هایی که جریان انقلابی نسبت به محرومین و مستضعفین دارد خلاصه می شود.
وی با یادآوری اینکه این سه راس از عرصه های نقش آفرینی این قشر در جامعه است، افزود: در بحث حوزه ها، یک نگاه به درون هم داریم، پاسداری از اندیشه ها و گفتمان امامین این انقلاب در حوزه های علمیه، یا به تعبیر مقام معظم رهبری، حوزه های علمی است.
حجت الاسلام تویسرکانی با اشاره به نقشه های دشمنان برای حوزه های علمیه، حوزه‌ها را منشاء انقلاب دانست و تاکید کرد: به طور طبیعی افکار انحطاطی، ارتجاعی، غلط و اندیشه‌های پوچ، به اسم دین و قرآن و ولایت و اسلام مطرح می‌شود و شبکه‌های ماهواره‌ای زیادی هم در اختیار این نوع اندیشه های انحرافی است که حوزه های علمیه و بسیج طلاب از انقلابی ماندن آن دفاع آگاهانه و عالمانه می‌کنند.
همایش های علمی، تشکیل گروه های علمی، گردهمایی هزاران استاد از حوزه ها جهت تولید محتوا، ارتباط با مراجع تقلید، از ماموریت های مهم درون حوزوی بسیج طلاب است که حجت الاسلام تویسرکانی به آن اشاره و تصریح کرد: در عرصه درون، یک بحث دفاع از انقلابی ماندن حوزه های علمیه سراسر کشور است، و دیگری بحث های علمی، پژوهشی درون حوزه های علمیه است.
تغییرات اسم سازمانی بسیج طلاب در طول زمان
مسئول سازمان بسیج اساتید، طلاب و روحانیون با اشاره به تقسیم بسیج طلاب به سه بخش اساتید، روحانیون و طلاب، تصریح کرد: بسیج اساتید یعنی نخبگان حوزه علمیه، صاحبان کرسی تدریس، صاحبان قلم و اندیشه، آنهایی که هزاران هزار شاگرد را تربیت می کنند؛ تولید علوم نافع در موضوعات علوم انسانی را به این افراد واگذار کرده‌ایم.
حجت الاسلام تویسرکانی ادامه داد: بسیج طلاب، نیروهای طلبه ای هستند که سالهای اول ورود به حوزه را تجربه می کنند که برای آنها فعالیت های دیگری تعریف شده است.
به گفته مسئول نمایندگی ولی فقیه در سازمان بسیج مستضعفین، بسیج روحانیون، روحانیونی هستند که سطح اول و دوم و سوم را فراگرفته و مسئولیت‌هایی را بر عهده دارند؛ هر کدام از این بخش ها، متولی یکی از ماموریت هاست، و امروز، آن بخش علمی در حوزه ها به بسیج اساتید و نخبگان واگذار شده است، به همین دلیل مستقل از بسیج طلاب است که فعلاً در ۶ استان قم، مشهد، اصفهان، تبریز، شیراز، اهواز، تهران راه اندازی شده؛ اگرچه برای ۳۲ استان برنامه داریم.

وی با تاکید بر اینکه بهترین قشری که درد محرومیت و فقر را چشیده است، طلبه و روحانی است، تصریح کرد: حدود 250 هزار طلبه در سطح کشور داریم که از این تعداد، چیزی حدود ۱۰ هزار روحانی در سیستم های مدیریتی کشور حضور دارند. حدود ۲۴۰ هزار طلبه از دولت و دیگر ارگان ها حقوق نمی‌گیرند و با پول شهریه و فعالیت‌های تبلیغی زندگی خود را اداره می‌کنند، با یک حقوق بسیار اندک زندگی می‌کنند که به نظر من زندگی این افراد واقعاً به معجزه شبیه است، اگرچه آن ده هزار نفر هم حقوق معمولی می گیرند، اما اکثریت طلاب از همین حقوق معمولی هم محرومند و زیر خط فقر زندگی می‌کنند که شاید خیلی افراد متوجه این نکته نباشند.

مسئول سازمان بسیج اساتید، طلاب و روحانیون با اشاره به زندگی اشرافی تعداد بسیار محدودی از طلاب از میان ۲۵۰ هزار نفر طلبه گفت: این افراد از زی طلبگی خارج شده‌اند و البته این تعداد در اقلیت هستند اما مستمسکی برای ضد انقلاب و دشمنان اسلام و قرآن شده اند و اینها را به عنوان یک مشت نمونه خروار معرفی می کنند؛ روحانیت از این نظر مظلوم است و مورد تهمت و آماده حملات و مسخره شدن قرار می گیرند؛ و این تبلیغات علیه روحانی آن قدر شدید است که حتی دوستان هم به سختی باور می‌کنند که اکثریت روحانی زیر خط فقر زندگی می‌کنند.


حوزه فعالیت خواهران طلبه
مسئول نمایندگی ولی فقیه در سازمان بسیج مستضعفین گفت: حدود ۶۵ هزار نفر طلبه خواهر بسیجی داریم که این تعداد، در بحث های اجتماعی اعم از کمک به فقرا و کمک های مومنانه، گروه های جهادی، مشاوره برای سبک زندگی اسلامی، حضور در مراکز دیگر مثل مهدهای کودک و پایگاه های مقاومت، بسیار فعال اند انصافاً از نیروهایی هستند که بی سر و صدا در حال خدمت به انقلاب اند.

حجت الاسلام تویسرکانی با اشاره به اینکه کل اقشار بسیج داوطلبانه برای شرکت در فعالیت ها حضور پیدا می‌کنند، تصریح کرد: ما حقوق یا مزد به کسی نمی‌دهیم، خیلی از این افراد به یک مرکز جمع آوری کمک های مردمی برای بسیج تبدیل می شوند.

وی با یادآوری اینکه بیش از ۵۰۰۰۰ پایگاه مقاومت در سراسر کشور داریم، گفت: اصلا امکان ندارد که بسیج با بودجه دولتی اداره شود؛ و لذا در بحث های تربیتی و تبلیغ سبک زندگی و کمک به محلات حاشیه نشین، طلاب خواهر بیشتر است و معمولاً خواهران هر کجا فرصت پیدا می کنند، بهتر عمل کرده و نقش آفرینی شان بیشتر و با کیفیت تر است.

مسئول سازمان بسیج اساتید، طلاب و روحانیون خطاب به مسئولین کشور گفت: مسئولین باید برای حل مشکلات گوناگونی که در کشور وجود دارد، و این مشکلات هم عمدتاً محصول عدم توجه به سیاست های انقلاب و دستورات مقام معظم رهبری و برنامه های مصوب قانونی کشور است و با توجه به اینکه در کشور مشکل قانون و سیاست و نقشه راه نداریم، باید از نیروهای کارآمد، فعال، خلاق، مخلص و جهادی که فراوان است استفاده شود.

وی تاکید کرد: در عرصه‌های مختلف اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی، نظامی همه عرصه‌های موجود در یک جامعه که اقیانوس بیکران است و دولت آیت الله رئیسی با استفاده از این نیروی عظیم و مخلص، به راحتی می‌تواند مشکلات کشور را حل کند.

مسئول نمایندگی ولی فقیه در سازمان بسیج مستضعفین عدم استفاده از این ظرفیت عظیم را به یک نوعی کفران نعمت دانست و تصریح کرد: با بودن بسیج، مشکلات امروز کشور به نوعی بی‌کفایتی برای مدیران سابق را ثابت می کند که باید پاسخگو باشند. آنها هستند که مشکلی مثل زاینده رود را به وجود آورند.

وی با اشاره به مشکلات امروز که حاصل عدم توجه و ترک فعل های مسئولین قبل است که باید جبران شود، جبران را با کمک بسیج محقق دانست و تاکید کرد: دولت انقلابی آیت الله رئیسی با استفاده از ظرفیت بسیج، به راحتی می تواند این مشکلات را برطرف کند.

حجت الاسلام تویسرکانی گفت: در این کشور ثروتمند با این همه ذخایر و امکانات زندگی می کنیم و من به عنوان یک بسیجی، از این همه سختی معیشت، و گرفتاری هایی که مردم دارند، غصه می‌خورم. ای کاش مسئولین به تدابیر مقام معظم رهبری عمل می کردند و هر ضربه ای که میخوریم، از عدم تبعیت از ولایت است هر کجا که موفق بودیم، مثل موفقیت نیروهای مسلح، به دلیل تبعیت محض از ولایت بوده است.

مسئول سازمان بسیج اساتید، طلاب و روحانیون با اشاره به کارآمدی اقتصاد مقاومتی و عدم اجرایی شدن آن در جامعه، تصریح کرد: بسیج می تواند اقتصاد مقاومتی را در کشور پیاده، و سبک زندگی اسلامی را نهادینه کند و برای تحقق ۷ عرصه بیانیه گام دوم در علم و پژوهش، معنویت و اخلاق، در اقتصاد و عدالت، مبارزه با فساد و مرزبندی با دشمن در عرصه استقلال و آزاد می تواند زمینه سازی کند.
انتهای پیام/

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

افزودن دیدگاه جدید

Restricted HTML

  • تگ‌های HTML مجاز: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
کد امنیتی
اگر شما یک بازدید کننده انسانی هستید و یک ربات نیستید به چالش و آزمون زیر پاسخ دهید.